DUMINICĂ, 24 SEPTEMBRIE

Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – REGELE CERB, de Carlo Gozzi, regia:Alexandru Colpacci – Teatrul Regina Maria, Oradea – PREMIERĂ

LUNI, 25 SEPTEMBRIE

Ora 17:00,Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor  PE JUMĂTATE CÂNTEC, text şi regie: Crista Bilciu – Teatrul de Foc, București

Ora 19:00, Sala Arcadia ALTE TREI SURORI, după J. S. Sinisterra, regia: Antonella Cornici – Teatrul „Ion D. Sîrbu” Petroșani

Ora 19:00, Sala Mare – SCRIPCARUL PE ACOPERIŞ, un musical de Joseph Stein după povestirile lui Shalom Aleichem, regia: Korcsmaros Gyorgy– Teatrul Regina Maria, Oradea

Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor(cu publicul pe scenă) – EDMOND, scenariu bazat pe textul lui David Mamet, regia: Andrei Dinu – Teatrul Municipal Baia Mare (16 +)

MARȚI, 26 SEPTEMBRIE

Ora 16:00, R&R bookstores & coffee houses(Strada Republicii) | Lansare de carte – CIULEI ACASĂ ŞI  ÎN LUME, ediţie îngrijită de Florica Ichim şi Anca Mocanu

Ora 17:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor – OPEN, de Ana Cucu Popescu, regia: Leta Popescu – ASOCIAȚIA RECIPROCA, Cluj – Napoca(16 +)

Ora 18:30, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă)ORAȘUL NOSTRU, scenariu adaptat după piesa lui Thornton Wilder, regia: Cristian Ban – Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad (14 +)

Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului –SOLDATUL DE CIOCOLATĂ (SAU ARMELE ŞI OMUL), de George Bernard Shaw, regia: Andrei Șerban – Teatrul Odeon, București

Ora 21:30, Sala Arcadia – UN STEJAR, de Tim Crouch, regia: Bobi Pricop – Teatrul Tineretului Piatra Neamț

MIERCURI, 27 SEPTEMBRIE

Ora 16:00, R&R bookstores & coffee houses (Strada Republicii) | Lansare de carte – ALEXANDRU TOCILESCU SE POVESTEŞTE (vol. I şi II), volum îngrijit de Florica Ichim

Ora 18:00, Sala Arcadia – MIGRAAANŢI SAU PREA SUNTEM MULŢI PE NENOROCITA ASTA DE BARCĂ, de Matei Vişniec, regia: Ovidiu Caița – Teatrul de Vest Reșița

Ora 18:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor PLAY STRINDBERG, de Friedrich Dürrenmatt, regia Matei Varodi – Teatrul „Alexandru Davila” Piteşti

Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – DRUMEȚIA (SAU DESPRE SEXUALITATE AZI), de Martin Heckmanns, regia: Vlad Massaci – Teatrul de Comedie, București

Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă)SOMNAMBULISM, de Iaroslava Pulinovici, regia: Alexandru Mâzgăreanu – Teatrul Nottara, Bucureşti

Ora 21:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – ÎN INIMA NOPȚII – EPISODUL LEAR, un scenariu de Gavriil Pinte, cu inserții de George Banu și Monique Borie, regia: Gavriil Pinte – Teatrul Regina Maria, Oradea

JOI, 28 SEPTEMBRIE

Ora 19:00, Sala Arcadia FAT PIG, de Neil LaBute, regia: Laura Moldovan – Teatrul Dramatic „Fani Tardini”, Galați (14 +)

Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – TOTUL E RELATIV, de Alan Ayckbourn, regia: Felix Alexa – Teatrul Nottara, București

Ora 20:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – CONCERT EXTRAORDINAR „DIN BIHOR PÂNĂ-N BANAT”, regia: Leontin Ciucur, Ansamblul Artistic Profesionist Crișana, Oradea

Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă)FETIȚA SOLDAT, de Mihaela Michailov, regia: Silvia Roman – Teatrul Național „I. L. Caragiale” București

VINERI, 29 SEPTEMBRIE

Ora 12:00, Foaier Loji – Teatrul Regina MariaARGUMENTE ÎN FAVOAREA UNUI FESTIVAL DE TEATRU SCURT. ISTORIC, DEVENIRI, DOMINANTE TEMATICE ŞI ESTETICE. CONTROVERSE, colocviu organizat în colaborare cu AICT TEATROLOGIE, moderator: prof. univ. dr. Mircea Morariu – critic de teatru

Ora 16:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – SCUFIȚA ROȘIE, adaptare după Charles Perrault și Frații Grimm, regia: Maria Mierluț – „Trupa Arcadia”, Oradea (3 +)

Ora 17:00, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor – M.I.S.A. PĂRUT, de Alexa Băcanu, regia: Dragoș Alexandru Mușoiu – REACTOR Cluj-Napoca (16 +)

Ora 19:00, Sala Mare a Teatrului – CABINIERUL,de Ronald Harwood, regia: Ovidiu Caița – Teatrul de Nord Satu Mare

Ora 21:00, Casa de Cultură a Sindicatelor (cu publicul pe scenă) OLEANNA, de David Mamet, regia: Vlad Cristache – Teatrul „Jean Bart” Tulcea

SÂMBĂTĂ, 30 SEPTEMBRIE

Ora 16:00, R&R bookstores & coffee houses(Strada Republicii) | Lansare de carte – TEATRUL: INTRIGĂ ŞI IUBIRE (vol. I şi II), de Elisabeta Pop

Ora 19:00, Sala Arcadia – BÉRENGER– recital Emil Boroghină,  după „Ucigaş fără simbrie” de Eugène Ionesco, regia: Alina Hiristea

Ora 21:00, Sala Mare a Teatrului – CAFENEAUA PIRANDELLO, scenariu dramatic de Anca Măniuțiu – după texte de Luigi Pirandello, regia:Mihai Măniuțiu –Teatrul Regina Maria, Oradea

Ora 21:00, Scena Mobilă amplasată în Piața Unirii – ORIGINI, coordonator exerciţii scenice Cătălin Grigoraş – spectacol stradal – Teatrul „Aureliu Manea” Turda

DUMINICĂ, 1 OCTOMBRIE

Ora 18:00, Sala Mare a Teatrului –URSUL, de A. P. Cehov, regia: Felix Alexa – Teatrul de Stat Constanța

GALA DE PREMIERE– la finalul spectacolului URSUL

Ora 19:00, Sala Arcadia – BARACA, de Aiat Fayez, regia: Tudor Lucanu, Teatrul Regina Maria, Oradea(16 +)

Ora 20:00, Sala Studio Szigligeti – COLIZIUNI – spectacol dans, regia: Dimény Levente – Teatrul Szigligeti Oradea

Ora 21:00, Scena Mobilă amplasată în Piața UniriiConcert FILIP BAND