Categorized | Sport

Orădenii au echipă de Liga 1. Gaz Metan Mediaș – FC Bihor 1-3

În cursul dimineții de miercuri formația fanion a județului Bihor, Fotbal Club a susținut un nou joc amical. Este vorba de întâlnirea de la Mediaș cu echipa locală Gaz Metan, grupare care la finalul turului Ligii 1 la fotbal s-a clasat pe un merituos loc 5, înaintea mult mai titratelor Steaua şi Dinamo. La finalul timpului regulamentar de joc roș-albaștri au reputat o victorie extrem de prețioasă cu scorul de 3-1 (2-1).

Oaspeții întâlnirii au reușit să deschidă scorul în urma unui corner executat de Chiș, Deaconescu punctând cu capul. Până la pauză Cristian Cigan, noul atacant al formației FC Bihor, a mărit diferența după ce a punctat cu un șut din interiorul careului.

Cu șapte minute înainte de finalul primei părți, Miclea de la gazde a reușit să feducă din diferență, acesta transformând un penalty.

În partea a doua, cei mai periculoși au rămas tot bihorenii care s-au desprins decisiv cu un sfert de oră înainte de final, atunci când Bîrza a finalizat o acțiune colectivă de atac.

Victorie care menține FC Bihor într-un tonus pozitiv, arătând că sunt pregătiți pentru partea secundă a campioantului.

Gheorghe Ghiţ, tehnicianul formației din municipiul de pe Crișul Repede, a utilizat formula de start: Fildan – Moraru, Muscă, Deaconescu, Iuhas – Chis, Coroian, Sorian, Florean – Markus, Cigan.

In repriza a doua au mai intrat: Pogacsics – Ionescu, Hering, Danci, Petrache, Sulea, Fl. Pop, Toca, Bîrza si Birtalan.

Orădenii se afla la cea de-a cinciea victorie din aceste jocuri amicale, ei pierzând doar o singură dispută, cea cu Ferencvaros Budapesta.

Următoarea întâlnire cu caracter de verificare va avea loc sâmbătă, 19 februarie, de la ora 14:00 la Clul Napoca. Roș-albaștri vor de piept cu actuala campioană națională, formația locală CFR.