Categorized | Sport

Victorie zdrobitoare a baschetbaliștilor orădeni împotriva ieșenilor

CSM Oradea a reușit o victorie la 75 de puncte în fața ultimei clasate a Diviziei A la baschet masculin, Politehnica Unirea Iași. După această victorie echipa orădeană urcă în clasament până pe locul 5, la două puncte de ocupanta primului loc, BC Timișoara.

Meciul a fost unul fără istoric, după prima repriză CSM Oradea conducea deja cu 40 la 8. Repriza a doua a fost totuși ceva mai echilibrată, ieșenii câștigând 11 puncte iar orădenii 21.

Scorul după primele două reprize era de 61-19. Suficient ca să dea o altă încredere echipei și să o facă să abordeze mai relaxat jocul. Cu toate acestea, jucătorii CSM-ului nu și-au pierdut concentrarea reușind să termine repriza cu un confortabil 88 la 29.

Pe final, antrenorul Cristian Achim a trimis în teren jucătorii pe care nu i-a folosit prea des în campionat, preferând să-și odihnească titularii. Dornice de performanță, rezervele au câștigat ultima repriză cu 23 la 7 aducând partida la un incredibil 111 la 36.

Cele mai multe coșuri de la orădeni au fost date de sârbul Pesics (18 puncte) urmat de Ștefan (15 puncte) și Navickas (14 puncte). De la ieșeni cele mai multe coșuri le-a dat Nicolae (14).

După această partidă orădenii au urcat în clasament pe locul 5, la două puncte de ocupanta primului loc, Baschet Club Timișoara.