Viceprimarul Biró Rozália şi directorul Administraţiei Naţionale „Apele Române” – Administraţia Bazinală de „Apă Crişuri”, Pásztor Sándor, au anunţat azi, în cadrul unei conferinţe de presă, începerea lucrărilor pe malul drept al Crişului Repede, pe tronsonul Podul Ferdinand – podul pietonal de la Centrul de Calcul.
În primăvara acestui an, Primăria Oradea a încheiat un protocol de colaborare cu Administraţia Naţională „Apele Române” – Administraţia Bazinală de „Apă Crişuri”, în urma căruia malurile Crişului Repede, pe tronsonul Podul Decebal – podul de pontoane, au fost reamenajate.
Pe tronsonul Podul Ferdinand – podul pietonal, începând de luni Administraţia Naţională „Apele Române” – Administraţia Bazinală de „Apă Crişuri”, va începe lucrări de reamenajare a malului drept. Pe o lungime de 280 metri va fi defrişată vegetaţia existentă, va fi curăţat malul şi demolat taluzul existent, urmând să fie turnată o grindă de beton peste care se vor placa pietre de râu. La finalul lucrărilor, în primăvara anului viitor tronsonul va fi înierbat de către municipalitatea orădeană.
„Considerăm că acest tronson intră într-un proces de ecologizare, practic demolăm betoane şi construim spaţii verzi”
a declarat directorul Pásztor Sándor.
Conform protocolului încheiat cu Primăria Oradea, la finalizarea lucrărilor de către Administraţia Naţională „Apele Române” – Administraţia Bazinală de „Apă Crişuri”, se va asigura iluminatul public şi vor fi amenajate bănci, creând astfel o zonă de agrement corespunzător.
Valoarea totală a lucrărilor este de 3 milioane lei, contribuţia primăriei constând în principiu în amenajarea băncilor de odihnă, precum şi asigurarea iluminatului public în zonă.