Sâmbătă, 25 septembrie 2010, orădenii nu s-au dat la o parte de la a face curăţenie în oraş. Au ieşit alături de ei şi jandarmii şi reprezentanţii ABA Crişuri sau tinerii democrat-liberali, hotărâţi să dea o mână de ajutor în campania „Let’s Do It Romania”.
Jandarmii de la Inspectoratul de Jandarmi Județean Bihor, au ales să facă curăţenie în mai multe locuri din judeţ, locuri în care nu au putut ajunge ceilalţi participanţi ai campaniei. Au curăţat pădurea Nojorid şi acumularea de la Lugajul de Jos, acolo unde au adunat câţiva saci buni de pet-uri.
Nici reprezentanţii Administraţiei Bazinale de Apă (ABA) Crişuri nu au stat cu mâna în sân. Ei au decis să organizeze o actiune de igienizare a Crişului Negru în Uilecul de Beiuş.
Alaturi le-au fost Primăria Uilecul de Beiuş şi 75 de elevi ai Scolii cu clasele I – VIII Uilecul de Beiuş însoţiţi de directorul Ardelean Călin, învăţătoarea Balog Emoke, profesoara Kadar Marinele, profesoara Szabo Anita şi învăţătoarea Horge Cornelia.
S-au colectat peste 65 de saci menajeri de 240 l care au fost ridicaţi de Primaria Uileacul de Beiuş prin firma de salubrizare.
„Prin aceasta acţiune ne propunem a ne alătura organizatorilor în responsabilizarea cetăţenilor faţă de mediul înconjurător şi, totodată, să ne implicăm în ceea ce înseamnă curăţenia întregii Românii într-o singura zi, cel mai mare proiect social organizat vreodată. Este vorba de demararea campaniei „Let’s Do It, România!”, a cărei ţintă o reprezintă mormanele de gunoaie aruncate de cetăţeni în zonele naturale”
a declarat directorul A.B.A Crisuri, Pásztor Sándor.
În oraşul Oradea acţiunea a demarat la ora 9:00, pe malul drept al Crişului Repede, în Parcul Libertăţii (Podul Intelectualilor) şi s-a desfăşurat de-a lungul malurilor Crişului Repede, între Podul Dacia şi Podul Decebal.
Primăria Oradea în calitate de organizator al acţiunii a distribuit celor prezenţi saci menajeri şi mânuşi de cauciuc.
La acţiune au participat aproximativ 70 de voluntari, elevi de la Liceul Greco Catolic, Colegiul Naţional Emanuil Gojdu, Colegiul Naţional Mihai Eminescu, Liceul Teoretic Onisifor Ghibu şi elevi de la Şcoala Generală nr. 16, precum şi agenţi ai Poliţiei Comunitare Oradea şi angajaţii ai Direcţiei Tehnice din cadrul Primăriei Oradea.
Tinerii democrat-liberali au ieşit şi ei la curăţenie sâmbăta 25 septembrie.
„Începand cu ora 9:00 aproximativ 20 de tineri ai OTPDL Oradea au igienizat zona clădirii dezafectate de pe strada I.C. Brătianu. Cu această ocazie OTPDL Oradea prin Secretarul General, Manafu Bogdan Ionuţ a dorit să îşi manifeste indignarea faţă de cum înţelege actuala administraţie să cureţe oraşul.
Oradea este un oraş murdar şi datorită faptului că firma care se ocupă de salubrizarea oraşului în loc să îşi plătească angajaţii cum trebuie şi să achiziţioneze utilaje moderne işi face reclamă prin ziare şi la anumite televiziuni, ştiindu-se foarte bine că este unicul operator de pe piaţa orădeana, deci nu are concurenţă. Pentru ce are nevoie de reclamă???
OTPDL Oradea va sprijini şi în viitor astfel de acţiuni care sunt menite să asigure un mediu de viaţă mai curat pentru toţi orădenii”
se precizează într-un comunicat remis de OTPDL şi semnat de secretarul general Manafu Bogdan Ionuţ.