Miercuri, 20 octombrie 2010, de la ora 14:00, profesorii din judeţul Bihor vor ieşi în stradă pentru a-şi cere drepturile. Printre revendicările dascălilor se numără viitoarea lege a educaţiei, diminuarea salariilor şi neaplicarea hotărârii de creştere a salariului promulgată de parlamentari şi aprobată de Preşedinte.
Protestul va începe la ora 14:00 şi se aşteaptă o participare de peste 3.000 de cadre didactice. Traseul pe care se va mărşălui va începe de la Casa de Cultură a Sindicatelor, va trece pe Podul Dacia spre Prefectură, iar de acolo dascălii se vor opri la Inspectoratul Şcolar Judeţean.
Chiar dacă sunt decişi să participe în număr cât mai mare, reprezentanţii Sindicatului Liber din Învăţământ Bihor susţin că nu vor sista orele în şcoli.