Conform unei adrese oficiale trimise de S.C. Macio către municipalitatea orădeană, la începutul acestei luni vor începe lucrările la podul rutier peste Crişul Repede. Lucrările vor fi executate de S.C. Construcţii Bihor şi, pentru a da zonei un aspect cât mai bun, Primăria va face mai multe lucrări de reabilitare în zonă.
Informaţia a fost făcută publică de primarul Ilie Bolojan într-o conferinţă de presă.
„În aceste zile se definitivează procedura de predare a amplasamentului în vederea organizării de şantier, urmând ca până în toamna acestui an să fie finalizate lucrările”
a spus primarul Ilie Bolojan.
În paralel cu lucrările de la pod, municipalitatea va reabilita rampele şi joncţiunile cu strada Făcliei şi va executa giraţia pe strada Dragoş Vodă (în zona Podului CFR), facilitând în acest fel accesul celor care locuiesc pe deal în zonele cartierelor Nufarul şi Ioşia.