Spre deosebire de asumările anterioare ale guvernului, necontestate de liderii UDMR, asumarea pe legea reorganizării era privită de bihoreanul Lakatos Peter drept o dovadă că în România s-a instaurat dictatura. Noroc cu şedinţa coaliţiei de astăzi care a stabilit că reorganizarea va fi amânată până la toamnă şi că se va discuta până atunci despre… descentralizare.
Deşi la celelalte proiecte care au fost promulgate prin metoda asumării răspunderii, UDMR-iştii nu au reacţionat, când a venit vorba de asumarea reorganizării în varianta PDL, liderii Uniunii au susţinut sus şi tare că ea ar trebui votată în Parlament. Lakatos Peter a fost foarte vehement acuzându-i pe colegii de coaliţie că vor să instaureze dictatura.
„În momentul în care noi am propus 16 regiuni de dezvoltare mai mici, de un an şi jumătate, nu văd cum să se rezolve altfel decât prin dictatură înfiinţarea megajudeţelor.
Mai ales că domnul Lăzăroiu spunea că dacă Parlamentul nu este de acord, situaţia tot se va rezolva până la alegeri prin hotărâre de guvern. Păi aceste lucruri ce denotă, cum se poate interpreta?”
se întreba retoric Lakatos Peter, la un post TV.
Regionalizare înlocuită cu descentralizare
Luni, în urma unei şedinţe a coaliţiei, s-a decis amânarea discuţiilor privind reorganizarea României până la toamnă.
Conform Prim-vicepreşedintelui PDL, Roberta Anastase, alianţa guvernamentală a hotărât să înfiinţeze o comisie care să se ocupe de reorganizare.
„Coaliţia a decis înfiinţarea unei comisii care să găsească formula astfel încât să avem o majoritate în Parlament ca să treacă un astfel de proiect. Până una-alta, vorbim de descentralizare la nivel local”
a explicat Roberta Anastase.
Până marţi, fiecare partid din arcul guvernamental îşi va desemna reprezentanţii în acest grup de lucru.