Pe parcursul acestei săptămâni capitala Franţei, Paris găzduieşte Campionatele Mondiale de Judo pentru seniori atât la fete cât şi la băieţi. Judeţul Bihor este reprezentat la toate marile competiţii internaţionale de Marius Vizer preşedintele Federaţiei Internaţionale de Judo. Printre invitaţii acestuia în primele zile s-a aflat şi Ilie Năstase, fostul mare campion de tenis de câmp al ţării noastre.
Prima medalie pentru delegaţia României a reuşit să o aducă Andrea Chiţu care, în cadrul categoriei 52 kilograme, a luptat pentru medalia de bronz contra franţuzoaicei Priscilla Gneto. Revenită pe tatami pentru un loc în marea finala, Chiţu a fost învinsă prin ippon de japoneza Yuka Nishida, campioana mondiala en-titre a categoriei.
În cele din urmă, românca avea să câştige în prelungiri bronzul, după o victorie cu 40 de secunde înainte de finalul timpului regulamentar, cu un yuko.
De asemenea, la categoria 57 kilograme, Corina Căprioriu a cucerit medalia de bronz a categoriei 57 kg.
După ce Isabel Fernandez, adversara din recalificări, nu a putut concura din cauza unei accidentări, Corina a avut o evoluţie tactică foarte bună reuşind în cele din urmă să o învingă pe americanca Marti Malloy.
Pe tot parcursul primelor cinci minute ambele judoka s-au neutralizat reciproc pentru ca, în prelungiri, românca mult mai proaspătă să aibă câştig de cauză. Aceasta a prins-o descoperită la braţ pe Malloy şi s-a impus prin ippon.
Din cele patru participante din ţara noastră două au reuşit să cucerească bronzul, fiind un bilanţ pozitiv.
Lucian Popa