Beneficiind de a Ordinului 259 din 18 noiembrie 2011 al Ministerului Administrației și Internelor și Ministerulului Finanțelor Publice, Primăria Oradea va acorda o reducere de 50% din cuantumul dărilor la stat pe care îl au contribuabilii dacă aceștia își vor achita datoriile până la 31 decembrie 2011.
Viceprimarul Rozália Biró şi Tănase Miculescu, directorul executiv adjunct al Direcţiei Economice au prezentat în cadrul unei conferinţe de presă, marți, 7.12.2011, gradul de realizare a creanţelor fiscale în anul 2011.
Au fost prezentate date statistice privind numărul contribuabililor cu obligaţii şi plăţi, structura şi volumul activităţilor de executare silită, creanţele bugetare realizate prin procedura executării silite la persoane fizice şi persoane juridice, precum şi situaţia statistică privind restanţele persoanelor fizice şi juridice până la sfârşitul lunii noiembrie.
„În total putem afirma că, din veniturile proprii estimate de către municipalitate şi prevăzute în bugetul pe anul 2011, până în prezent am realizat un grad de încasare de 113,9 % faţă de încasările estimate, adică până în prezent sunt încasări mai mari decât cele prevăzute anul trecut.”
a spus viceprimarul Oradiei, Rozália Biró.
Cum se aplică Ordinului 259 din 18 noiembrie 2011
Tot în cadrul conferinţei de presă, directorul adjunct Tănase Miculescu a prezentat modul de aplicare a Ordinului 259 din 18 noiembrie 2011.
Acest ordin reglementează aprobarea normelor pentru administrarea creanţelor fiscale ale unităţilor administrativ-teritoriale ale municipiilor, în vederea anulării unor obligaţii fiscale accesorii, administrate de către compartimentele de specialitate ale autorităţilor administraţiei publice locale.
Conform ordinului 259, pentru obligaţiile fiscale accesorii aferente obligaţiilor fiscale principale, restante la data de 31 august 2011, se acordă anularea unei cote de 50% din majorările de întârziere aferente obligaţiilor fiscale principale, dacă obligaţiile principale şi cota de 50% din majorările de întârziere calculate până la data plăţii sunt stinse prin plată sau compensare până la data de 31 decembrie 2011.
Totodată, conform ordinului, se poate anula o cotă de 25 % din majorările de întârziere aferente obligaţiilor fiscale principale, dacă obligaţiile principale şi cota de 75% din majorările de întârziere, calculate până la data plăţii sunt stinse prin plată sau compensare până la data de 30 iunie 2012.
Contribuabilii care doresc să beneficieze de aceste facilităţi vor depune o cerere în acest sens la Primăria Oradea.