Editura Arca îi invită pe orădeni vineri, 24 februarie, la lansarea romanului de debut „Amintiri din prezent” al tânărului scriitor Grațian Lascu. Lansarea de carte va avea loc la Hotel Continental, sala Palladinum, începând cu ora 17:00.
Autorul s-a născut în anul 1993 în Oradea. În prezent studiază la Liceul Economic Partenie Cosma, fiind totodată activ în cercurile literare care se desfășoară în orașul de pe malurile Crișului Repede.
Tânărul descrie în acest roman dragostea adolescentină, o iubire privită dintr-o perspectivă psihologică într-o lume scăldată în viciu și vulgaritate.
Puritatea trăirilor în secolul XXI rămâne un subiect mărginal pe care Grațian îl aduce în discuție, dând o lecție dură tuturor celor ce au o formă fără fond.
„Primul rând de pe o foaie albă este cel mai greu de scris. Priveşti atent un punct fix în depărtare şi încerci să te axezi pe un subiect; degeaba.
Dacă un moment contempli acţiunile din imediata ta realitate, începe să se contureze primele idei. Apoi totul curge fără ca tu să poţi controla ceva…
Oamenii nu îşi ascund sentimentele, oamenii nu le ştiu exprima prin cuvinte.”
susține Grațian.
În cadrul lansării de carte vor lua cuvântul Prof. Univ. Florin Ardelean, Prof. Ec. Virgil Blage, jurnalistul Florin Budea și reputatul om de cultura Mircea Bradu.