Festivalul Peninsula de la Târgu Mureş, este la mare căutare. Conform organizatorilor, în prima zi a evenimentului s-a înregistrat un număr record de participanți, aproximativ 17 mii. Pe scenă festivalului au urcat și vor urca trupe importante precum Zdob şi Zdub, Children of Bodom sau ATB dar şi trei legende ale rockului mondial – Alan Clark, Chris White (ex-Dire Straits) şi Terence Reis.
Trupa târgumureşeană Defender a urcat prima pe Main Stage, după care Zdob şi Zdub a făcut o petrecere nebună, devenită deja tradiţie pe malul Mureşului.
Au urmat legendele rockului mondial Alan Clark, Chris White (ex-Dire Straits) şi Terence Reis, reuniţi în formaţia The Straits care au făcut la rândul lor un show de excepţie.
„Mult aşteptata trupă The Straits a fost primită cu ropote de aplauze de publicul de toate vârstele. Pentru cei trecuţi de prima tinereţe concertul a fost plin de nostalgie, tinerii erau uimiţi de sound-ul legendarilor artişti ai genului rock.
Cei de la The Straits nu încercau să impresioneze cu efecte speciale, nu au vorbit minute lungi în microfon, pur şi simplu au cântat cele mai cunoscute piese ale trupei Dire Straits.
Recitalul s-a încheiat cu două piese foarte cunoscute ale Dire Staits – „Sultans of Swing” şi „Money for Nothing”, în delirul publicului care a aşteptat de o viaţă să îşi întâlnească idolii”
afirmă organizatorii.
Festivalul Peninsula are loc între 23 şi 26 august pe malul Mureşului, în vecinătatea Complexului de Agrement Weekend din Târgu Mureş.
Printre capetele de afiş se regăsesc artişti precum The Straits, Sister Bliss, Emalkay, Zdob şi Zdub, Republic, Defender, Viţa de vie, Vama, N.O.H.A., Şuie Paparude, Alvin es a Mokusok, Sarmalele Reci, Children of Bodom şi ATB.