Rămânerea sau ieşirea din UE a ajuns să fie un subiect populist de campanie. Conform Mediafax, premierul britanic David Cameron a promis că, în cazul în care va fi reales, va organiza un referendum privind apartenenţa Marii Britanii la Uniunea Europeană până în 2017. Ca răspuns, şeful diplomaţiei franceze, Laurent Fabius a spus că „nu putem face o Europă à la carte” şi că odată ce ai aderat la un club care joacă fotbal, nu poţi să te apuci să joci rugby.
Conform lui David Cameron „va fi un referendum pe o problemă clară: in/out şi va avea loc în prima jumătate a legislaturii care va începe în 2015”, a declarat şeful Guvernului britanic.
Această consultare va avea loc în prima jumătate a viitoarei legislaturi, care începe în 2015, a precizat el.
Mai mult, deşi vrea să părăsească UE, Cameron vrea totuşi să continue colaborarea bănoasă din punct de vedere economic.
Noua relaţie a Marii Britanii cu UE „va fi o relaţie centrată pe piaţa unică”, a adăugat el.
„Nu doresc ca acest lucru să se întâmple, vreau ca Europa să fie un succes”
a continuat Cameron, subliniind asupra „dezamăgirii actuale a opiniei publice” faţă de Bruxelles, care se află „la un apogeu” din mai multe motive.
Ironii de la Paris
Cea mai dură reacţie a venit din partea şefului diplomaţiei Franceze „Nu putem face o Europă à la carte”, i-a replicat Fabius, pentru postul de radio France Info.
„Noi dorim ca britanicii să poată să aducă elemente pozitive Europei”, a spus el.
„Să zicem că Europa ar fi un club de fotbal. Aderi la acest club, dar, odată ce eşti înăuntru, nu poţi să spui să jucăm rugby”
a continuat şeful diplomaţiei franceze.
Mai mult, Fabius a găsit de cuviinţă să îşi şi ironizeze pe Cameron.
„Într-o zi participam la o reuniune cu oameni de afaceri britanici şi le-am spus: ascultaţi, dacă Marea Britanie decide să părăsească Europa, vă vom primi cu covorul roşu”
a declarat el, o replică dată omologului său britanic, care s-a declarat pregătit să îi primească pe covorul roşu pe întreprinzătorii care încearcă să evite plata unor impozite în Franţa.